BFC236556563
Buy BFC236556563 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC236556563
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC RAD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:220V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Series:MKT365
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial
Other Names:222236556563
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.056µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.056µF