BFC233864394
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC233864394
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC233864394 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC233864394
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.39UF 20% 1KVDC RADIAL
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:300V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Series:MKP338 6
Ratings:AEC-Q200, Y2
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222233864394
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.102" (28.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.39µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.39µF