BFC233860683
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC233860683
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC233860683 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC233860683
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.068UF 20% 1KVDC RAD
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:300V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Series:MKP338 6
Ratings:AEC-Q200, Y2
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222233860683
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.068µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.068µF