BFC233820153
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC233820153
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC233820153 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC233820153
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.015UF 20% 630VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 834 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:310V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Series:MKP338 2
Ratings:X2
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:2222 338 20153
BC1604
BFC2 338 20153
BFC2 338 20153
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.015µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.015µF