BFC233810684
Electro-Films (EFI) / Vishay
BFC233810684
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC233810684 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC233810684
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.68UF 20% 1KVDC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 201 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:440V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Series:MKP338 1
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:2222 338 10684
BC1586
BFC2 338 10684
BFC2 338 10684
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Height - Seated (Max):1.102" (28.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.68µF Film Capacitor 440V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.68µF