BFC233620105
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC233620105 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC233620105
Manufacturer Vishay
Description Film Capacitor, Polypropylene, 630V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1uF, Through Hole Mount
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 15410 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:310V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Series:MKP336 2
Ratings:X2
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222233620105
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:1µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:1µF