BFC230364393
Buy BFC230364393 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC230364393
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC RAD
(In US Dollars)
1250 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.492" L x 0.169" W (12.50mm x 4.30mm)
Series:MKT303
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222230364393
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.039µF Film Capacitor 160V 630V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.039µF