BFC230343335
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BFC230343335 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BFC230343335
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:63V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.362" W (26.00mm x 9.20mm)
Series:MKT303
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:222230343335
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.673" (17.10mm)
Features:Long Life
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:3.3µF Film Capacitor 63V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:3.3µF