BF074E0474K
AVX Corporation
BF074E0474K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BF074E0474K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BF074E0474K
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:100V
Voltage Rating - AC:63V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.295" L x 0.197" W (7.50mm x 5.00mm)
Series:BF
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:478-2063
BF074E0474K--
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.47µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.47µF