BF014G0223K--
AVX Corporation
BF014G0223K--
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BF014G0223K-- with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BF014G0223K--
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.022µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.022µF