BDS2A1001K0K
AMP Connectors / TE Connectivity
BDS2A1001K0K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BDS2A1001K0K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BDS2A1001K0K
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 1K OHM 10% 100W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 74 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Size / Dimension:1.488" L x 1.000" W (37.80mm x 25.40mm)
Series:BDS, CGS
Resistance:1 kOhms
Power (Watts):100W
Packaging:Tray
Package / Case:SOT-227-2
Other Names:1614782-6
1614782-6-ND
A106156
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Style:M4 Threaded
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Features:RF, High Frequency
Failure Rate:-
Detailed Description:1 kOhms ±10% 100W Thick Film Chassis Mount Resistor