BDE0800G-TR
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BDE0800G-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BDE0800G-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BDE0800G-TR |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Description | BDE Series 5.5 V Surface Mount Thermostat Output Temperature Sensor IC SSOP-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.924 | $0.834 | $0.753 | $0.736 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.9V ~ 5.5V |
|---|---|
| Trip Temperature Threshold: | Hot |
| Switching Temperature: | 80°C |
| Supplier Device Package: | 5-SSOP |
| Series: | - |
| Selectable Hysteresis: | No |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Output Type: | Open Drain |
| Output Function: | /OverTemp, VTemp |
| Output: | Active Low |
| Other Names: | BDE0800G-TR-ND BDE0800GTR |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 130°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 40 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Thermostat 80°C Active Low Open Drain 5-SSOP |
| Current - Supply: | 16µA |
| Current - Output (Max): | 5mA |
| Accuracy: | ±4°C |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BDE0800G-TR, use the request quote form to request BDE0800G-TR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BDE0800G-TR.The price and lead time for BDE0800G-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BDE0800G-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

