BD70522GUL-E2
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BD70522GUL-E2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BD70522GUL-E2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BD70522GUL-E2 |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Description | BD70522GUL Series 5.5 V 500 mA Ultra Low Iq Buck Converter VCSP50L1C |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.074 | $0.97 | $0.874 | $0.855 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.2V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 3.35V |
| Voltage - Input (Min): | 2.5V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | VCSP50L1 |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 9-UFBGA, WLCSP |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | BD70522GUL-E2TR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | - |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 500mA 9-UFBGA, WLCSP |
| Current - Output: | 500mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BD70522GUL-E2, use the request quote form to request BD70522GUL-E2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BD70522GUL-E2.The price and lead time for BD70522GUL-E2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BD70522GUL-E2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
