BD6550G-TR
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BD6550G-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BD6550G-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BD6550G-TR |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Description | Power Management Battery Charger SSOP6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.639 | $0.577 | $0.52 | $0.509 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Max): | 12V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 6-SSOP |
| Series: | - |
| Programmable Features: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SOT-23-6 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Cells: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 40 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | - |
| Fault Protection: | - |
| Detailed Description: | Charger IC 6-SSOP |
| Current - Charging: | Constant |
| Charge Current - Max: | 50mA |
| Battery Pack Voltage: | - |
| Battery Chemistry: | - |
| Base Part Number: | BD6550 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BD6550G-TR, use the request quote form to request BD6550G-TR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BD6550G-TR.The price and lead time for BD6550G-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BD6550G-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
