BD6510F-E2
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BD6510F-E2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BD6510F-E2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BD6510F-E2 |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Description | ROHM BD6510F-E2; Quad USB Power Switch High Side; 100mOhms; 8-Pin SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.665 | $0.60 | $0.541 | $0.53 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | Not Required |
|---|---|
| Voltage - Load: | 3 V ~ 5.5 V |
| Switch Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | 8-SOP |
| Series: | - |
| Rds On (Typ): | 100 mOhm |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type: | N-Channel |
| Output Configuration: | High Side |
| Other Names: | BD6510F-E2-ND BD6510F-E2TR BD6510FE2 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | On/Off |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Features: | Status Flag |
| Fault Protection: | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO |
| Current - Output (Max): | 1A |
| Base Part Number: | BD651* |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BD6510F-E2, use the request quote form to request BD6510F-E2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BD6510F-E2.The price and lead time for BD6510F-E2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BD6510F-E2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

