BD63536FJ-E2
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BD63536FJ-E2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BD63536FJ-E2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BD63536FJ-E2 |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Description | DC DC Cntrlr Single-OUT Step Down 3 to 30V 8-Pin SOP-J Embossed T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.962 | $0.868 | $0.783 | $0.766 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 30 V |
|---|---|
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 8-SOP-J |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | BD63536FJ-E2TR |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | Up to 300kHz |
| Duty Cycle (Max): | - |
| Detailed Description: | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOP-J |
| Control Features: | Current Limit, Frequency Control |
| Clock Sync: | No |
| Base Part Number: | BD63536 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BD63536FJ-E2, use the request quote form to request BD63536FJ-E2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BD63536FJ-E2.The price and lead time for BD63536FJ-E2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BD63536FJ-E2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
