BD540-30
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BD540-30 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BD540-30 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BD540-30 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 16V 21A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $7.06 | $6.818 | $6.575 | $5.114 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $4.261 | $4.14 | $3.531 | $3.348 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 16V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 13s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.987" L x 0.384" W (25.08mm x 9.75mm) |
| Series: | PolySwitch®, BD540 |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 4.4 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 1.6 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | RF2594-000 RF2594-000-ND RF2594000 |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.392" (9.95mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.880" (22.36mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 21A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 40A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 21A |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BD540-30, use the request quote form to request BD540-30 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BD540-30.The price and lead time for BD540-30 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BD540-30.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

