BD2606MVV-E2
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BD2606MVV-E2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BD2606MVV-E2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BD2606MVV-E2 |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Description | LED DRVR Charge Pump 6-CH I2C 0.12A 16-Pin SQFN Emboss T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.07 | $0.966 | $0.871 | $0.852 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Min): | 2.7V |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output: | - |
| Type: | DC DC Regulator |
| Topology: | Switched Capacitor (Charge Pump) |
| Supplier Device Package: | SQFN016V4040 |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-VQFN Exposed Pad |
| Other Names: | BD2606MVV-E2TR |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 6 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency: | 1MHz |
| Dimming: | I²C |
| Detailed Description: | LED Driver IC 6 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) I²C Dimming 20mA SQFN016V4040 |
| Current - Output / Channel: | 20mA |
| Applications: | Backlight |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BD2606MVV-E2, use the request quote form to request BD2606MVV-E2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BD2606MVV-E2.The price and lead time for BD2606MVV-E2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BD2606MVV-E2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
