BD15GC0MEFJ-LBH2
LAPIS Semiconductor
BD15GC0MEFJ-LBH2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BD15GC0MEFJ-LBH2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BD15GC0MEFJ-LBH2
Manufacturer LAPIS Semiconductor
Description IC REG LINEAR 1.5V 1A 8HTSOP-J
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 250 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):1.2V @ 1A
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):14V
Supplier Device Package:8-HTSOP-J
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Soft Start
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
PSRR:-
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:BD15GC0MEFJ-LBH2DKR
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC 1 Output 1A 8-HTSOP-J
Current - Supply (Max):1.2mA
Current - Output:1A