BCX56-10R1
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCX56-10R1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCX56-10R1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCX56-10R1 |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | 1000 mA 80 V NPN Si SMALL SIGNAL TRANSISTOR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.044 | $0.039 | $0.036 | $0.035 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 80V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 500mV @ 50mA, 500mA |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | SOT-89-3 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 1.56W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-243AA |
| Other Names: | BCX56-10R1OS |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency - Transition: | 130MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 80V 1A 130MHz 1.56W Surface Mount SOT-89-3 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 63 @ 150mA, 2V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100nA (ICBO) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 1A |
| Base Part Number: | BCX56 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BCX56-10R1, use the request quote form to request BCX56-10R1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCX56-10R1.The price and lead time for BCX56-10R1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCX56-10R1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
