BCX53,115
Nexperia
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCX53,115 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCX53,115 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCX53,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Description | TRANS PNP 80V 1A SOT89 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | 2000 pcs | 5000 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.105 | $0.095 | $0.089 | |||
| 10000 pcs | 25000 pcs | 50000 pcs | |||
| $0.081 | $0.076 | $0.07 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 80V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 500mV @ 50mA, 500mA |
| Transistor Type: | PNP |
| Supplier Device Package: | SOT-89-3 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 1.3W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-243AA |
| Other Names: | 1727-4912-2 568-6129-2 568-6129-2-ND 933272300115 BCX53 T/R BCX53 T/R-ND BCX53,115-ND |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | 145MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor PNP 80V 1A 145MHz 1.3W Surface Mount SOT-89-3 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 63 @ 150mA, 2V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100nA (ICBO) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 1A |
| Base Part Number: | BCX53 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BCX53,115, use the request quote form to request BCX53,115 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCX53,115.The price and lead time for BCX53,115 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCX53,115.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


