BCX52-16,135
Nexperia
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCX52-16,135 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCX52-16,135 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCX52-16,135 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Description | TRANS PNP 60V 1A SOT89 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 4000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.095 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 60V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 500mV @ 50mA, 500mA |
| Transistor Type: | PNP |
| Supplier Device Package: | SOT-89-3 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 1.3W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-243AA |
| Other Names: | 933674720135 |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | 145MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor PNP 60V 1A 145MHz 1.3W Surface Mount SOT-89-3 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 100 @ 150mA, 2V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100nA (ICBO) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 1A |
| Base Part Number: | BCX52 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BCX52-16,135, use the request quote form to request BCX52-16,135 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCX52-16,135.The price and lead time for BCX52-16,135 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCX52-16,135.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


