BCX51-16,115
Nexperia
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCX51-16,115 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCX51-16,115 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCX51-16,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. |
| Description | TRANS PNP 45V 1A SOT89 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | 2000 pcs | 5000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.105 | $0.095 | $0.089 | $0.081 | ||
| 25000 pcs | 50000 pcs | 65535 pcs | |||
| $0.076 | $0.068 | $0.067 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1A |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | SOT-89-3 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 45V |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Resistor - Base (R1) (Ohms): | 145MHz |
| Power - Max: | 1.3W |
| Polarization: | TO-243AA |
| Other Names: | 1727-6208-2 568-8019-2 568-8019-2-ND 933674710115 BCX51-16 T/R BCX51-16 T/R-ND BCX51-16,115-ND |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | BCX51-16,115 |
| Frequency - Transition: | 100 @ 150mA, 2V |
| Expanded Description: | Bipolar (BJT) Transistor PNP 45V 1A 145MHz 1.3W Surface Mount SOT-89-3 |
| Description: | TRANS PNP 45V 1A SOT89 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 100nA (ICBO) |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 500mV @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | PNP |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BCX51-16,115, use the request quote form to request BCX51-16,115 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCX51-16,115.The price and lead time for BCX51-16,115 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCX51-16,115.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


