BCS75US13-C
XP Power
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCS75US13-C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCS75US13-C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCS75US13-C |
|---|---|
| Manufacturer | XP Power |
| Description | AC/DC CONVERTER 2X13.8V 75W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 2: | 13.8V |
| Voltage - Output 1: | 13.8V |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Type: | Enclosed |
| Size / Dimension: | 5.09" L x 3.83" W x 1.47" H (129.5mm x 97.5mm x 37.5mm) |
| Series: | BCS |
| Power (Watts): | 75W |
| Other Names: | 1470-1067 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C (With Derating) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Minimum Load Required: | No |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input |
| Efficiency: | 86% |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 2 Output 13.8V 13.8V 5.5A, 1.95A 90 ~ 264 VAC Input |
| Current - Output (Max): | 5.5A, 1.95A |
| Approvals: | - |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BCS75US13-C, use the request quote form to request BCS75US13-C pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCS75US13-C.The price and lead time for BCS75US13-C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCS75US13-C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

