BCS-131-L-D-DE-062
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCS-131-L-D-DE-062 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BCS-131-L-D-DE-062
Manufacturer Samtec, Inc.
Description BOX CONNECTOR SOCKET STRIP
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating:475VAC
Termination:Solder
Style:Board to Board
Series:Tiger Claw™ BCS
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Tube
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:61
Number of Positions:62
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Insulation Height:0.290" (7.37mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:62 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Through Hole
Current Rating:4.6A per Contact
Contact Type:Female Socket
Contact Shape:Square
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:0.120" (3.05mm)