BCR5242-BP
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCR5242-BP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCR5242-BP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCR5242-BP |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | BAR CODE READER CHASSIS MOUNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1,424.50 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.265 lb (120.2g) |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 5VDC |
| Visual Field (Min): | - |
| Visual Field (Max): | - |
| Type: | Bar Code Reader |
| Termination Style: | Cable with Connector |
| Series: | - |
| Sensor Type: | CCD |
| Scan Rate: | 120 scans/s |
| Resolution: | - |
| Other Names: | BCR5242BP |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 40°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Light Source: | Integrated (Red) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Installation Distance: | 15.0mm |
| Ingress Protection: | - |
| Image Type: | Monochrome |
| Features: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BCR5242-BP, use the request quote form to request BCR5242-BP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCR5242-BP.The price and lead time for BCR5242-BP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCR5242-BP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


