BCR3AM-14B#B00
Renesas Electronics America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCR3AM-14B#B00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCR3AM-14B#B00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCR3AM-14B#B00 |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America |
| Description | TRIAC 800V 3A MP3A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 4000 pcs | 5000 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.365 | $0.347 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Off State: | 800V |
|---|---|
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.5V |
| Triac Type: | Standard |
| Supplier Device Package: | TO-92-3 |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | TRIAC Standard 800V 3A Through Hole TO-92-3 |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 3A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 30A @ 60Hz |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 30mA |
| Configuration: | Single |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BCR3AM-14B#B00, use the request quote form to request BCR3AM-14B#B00 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCR3AM-14B#B00.The price and lead time for BCR3AM-14B#B00 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCR3AM-14B#B00.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

