BCM384P120T800AC0
Vicor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCM384P120T800AC0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCM384P120T800AC0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCM384P120T800AC0 |
|---|---|
| Manufacturer | Vicor |
| Description | DC DC CONVERTER 12V 800W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 18 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $148.43 | $143.64 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 12V |
| Voltage - Isolation: | 4.242kV |
| Voltage - Input (Min): | 260V |
| Voltage - Input (Max): | 410V |
| Type: | Bus Converter Module |
| Size / Dimension: | 2.40" L x 0.99" W x 0.29" H (61.0mm x 25.1mm x 7.3mm) |
| Series: | VI Chip® BCM® |
| Power (Watts): | 800W |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 24-DIP Module |
| Other Names: | 1102-5393 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Efficiency: | 97.2% |
| Detailed Description: | Bus Converter Module DC DC Converter 1 Output 12V 68A 260V - 410V Input |
| Current - Output (Max): | 68A |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BCM384P120T800AC0, use the request quote form to request BCM384P120T800AC0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCM384P120T800AC0.The price and lead time for BCM384P120T800AC0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCM384P120T800AC0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

