BCD384F120T300A00
Vicor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BCD384F120T300A00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BCD384F120T300A00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BCD384F120T300A00 |
|---|---|
| Manufacturer | Vicor |
| Description | DC-DC 384VIN 12VOUT 300W DEMO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $105.34 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 12V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 360 V ~ 400 V |
| Utilized IC / Part: | BCM384x120y300A00 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | VI Chip® BCM® |
| Regulator Topology: | Buck |
| Power - Output: | 300W |
| Outputs and Type: | 1, Isolated |
| Other Names: | 1102-5406 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching: | 1.95MHz |
| Detailed Description: | BCM384x120y300A00 VI Chip® BCM® DC/DC, Step Down 1, Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 27.7A |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BCD384F120T300A00, use the request quote form to request BCD384F120T300A00 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCD384F120T300A00.The price and lead time for BCD384F120T300A00 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCD384F120T300A00.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


