BC857B,215
Nexperia
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BC857B,215 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BC857B,215 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BC857B,215 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Description | Transistor General Purpose BJT PNP 45 Volt 0.1A Automotive 3-Pin TO-236AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.034 | $0.031 | $0.028 | $0.027 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 100mA |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | TO-236AB (SOT23) |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 45V |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Resistor - Base (R1) (Ohms): | 100MHz |
| Power - Max: | 250mW |
| Polarization: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Other Names: | 1727-2926-2 568-1638-2 568-1638-2-ND 933589760215 BC857B T/R BC857B215 |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | BC857B,215 |
| Frequency - Transition: | 220 @ 2mA, 5V |
| Expanded Description: | Bipolar (BJT) Transistor PNP 45V 100mA 100MHz 250mW Surface Mount TO-236AB (SOT23) |
| Description: | TRANS PNP 45V 0.1A SOT23 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 15nA (ICBO) |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 650mV @ 5mA, 100mA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | PNP |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BC857B,215, use the request quote form to request BC857B,215 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BC857B,215.The price and lead time for BC857B,215 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BC857B,215.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


