BC847QAPNZ
Nexperia
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BC847QAPNZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BC847QAPNZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BC847QAPNZ |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Description | TRANS NPN/PNP 45V 0.1A 6DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5000 pcs | 10000 pcs | 25000 pcs | 50000 pcs | 125000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.045 | $0.038 | $0.036 | $0.034 | $0.03 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 45V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 100mV @ 500µA, 10mA |
| Transistor Type: | NPN, PNP |
| Supplier Device Package: | DFN1010B-6 |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Power - Max: | 350mW |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 6-XFDFN Exposed Pad |
| Other Names: | 1727-1460-2 568-10931-2 568-10931-2-ND 934067159147 BC847QAPN |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | 100MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor Array NPN, PNP 45V 100mA 100MHz 350mW Surface Mount DFN1010B-6 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 200 @ 2mA, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 15nA (ICBO) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 100mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BC847QAPNZ, use the request quote form to request BC847QAPNZ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BC847QAPNZ.The price and lead time for BC847QAPNZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BC847QAPNZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

