BC818K40E6327HTSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BC818K40E6327HTSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BC818K40E6327HTSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BC818K40E6327HTSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | TRANS NPN 25V 0.5A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 42000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.028 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 25V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 700mV @ 50mA, 500mA |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | SOT-23-3 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 500mW |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Other Names: | BC 818K-40 E6327 BC 818K-40 E6327-ND BC 818K-40 E6327TR-ND BC818K40E6327 BC818K40E6327HTSA1TR SP000271908 |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | 170MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 25V 500mA 170MHz 500mW Surface Mount SOT-23-3 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 250 @ 100mA, 1V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100nA (ICBO) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 500mA |
| Base Part Number: | BC818 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BC818K40E6327HTSA1, use the request quote form to request BC818K40E6327HTSA1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BC818K40E6327HTSA1.The price and lead time for BC818K40E6327HTSA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BC818K40E6327HTSA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


