BC808-25LT1G
onsemi
BC808-25LT1G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BC808-25LT1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BC808-25LT1G
Manufacturer onsemi
Description ON Semi BC808-25LT1G PNP Bipolar Transistor; 0.5 A; 25 V; 3-Pin SOT-23
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 90980 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):25V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:700mV @ 50mA, 500mA
Transistor Type:PNP
Supplier Device Package:SOT-23-3 (TO-236)
Series:-
Power - Max:300mW
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Other Names:BC808-25LT1GOSDKR
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:2 Weeks
Frequency - Transition:100MHz
Detailed Description:Bipolar (BJT) Transistor PNP 25V 500mA 100MHz 300mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:160 @ 100mA, 1V
Current - Collector Cutoff (Max):100nA (ICBO)
Current - Collector (Ic) (Max):500mA