BC501B1K
U.S. Sensor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BC501B1K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BC501B1K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BC501B1K |
|---|---|
| Manufacturer | U.S. Sensor |
| Description | THERMISTOR NTC 500OHM 2941K CHIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Series: | BC |
|---|---|
| Resistance in Ohms @ 25°C: | 500 |
| Resistance Tolerance: | ±10% |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Nonstandard Chip |
| Operating Temperature: | 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Length - Lead Wire: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | NTC Thermistor 500 Nonstandard Chip |
| B25/85: | - |
| B25/75: | - |
| B25/50: | - |
| B25/100: | - |
| B0/50: | 2941K |
| B Value Tolerance: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BC501B1K, use the request quote form to request BC501B1K pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BC501B1K.The price and lead time for BC501B1K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BC501B1K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
