BC338-25 A1G
TSC (Taiwan Semiconductor)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BC338-25 A1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BC338-25 A1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BC338-25 A1G |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | TRANSISTOR, NPN, 25V, 0.8A, 160A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 4000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.04 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 25V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 700mV @ 50mA, 500mA |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | TO-92 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 625mW |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) |
| Other Names: | BC338-25 A1G-ND BC338-25A1G |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | 100MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 25V 800mA 100MHz 625mW Through Hole TO-92 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 160 @ 100mA, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100nA (ICBO) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 800mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BC338-25 A1G, use the request quote form to request BC338-25 A1G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BC338-25 A1G.The price and lead time for BC338-25 A1G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BC338-25 A1G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

