BC2S-S10-D0
Panduit
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BC2S-S10-D0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BC2S-S10-D0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BC2S-S10-D0 |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit |
| Description | CLAMP TIE 50LB WR BLK 8.5" |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | 12500 pcs | 50000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.331 | $0.326 | $0.316 | $0.303 | $0.293 | |
Specifications
Data sheet
| Wire/Cable Tie Type: | Standard, Locking |
|---|---|
| Width: | 0.185" (4.70mm) |
| Tensile Strength: | 50 lbs (22.68 kg) |
| Series: | DOME-TOP® BARB-TY® BC |
| Packaging: | 500 per Pkg |
| Other Names: | 298-13506 BC2S-S10-D0-ND |
| Mounting Type: | Screw Mount, Mounting Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Length - Approximate: | 8.50" |
| Length - Actual: | 0.709' (216.00mm, 8.50") |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Weather Resistant |
| Detailed Description: | Standard, Locking Black 2.00" (50.80mm) 0.185" (4.70mm) 50 lbs (22.68 kg) 0.709' (216.00mm, 8.50") |
| Color: | Black |
| Bundle Diameter: | 2.00" (50.80mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BC2S-S10-D0, use the request quote form to request BC2S-S10-D0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BC2S-S10-D0.The price and lead time for BC2S-S10-D0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BC2S-S10-D0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



