BC188
Sierra Wireless
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BC188 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BC188 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BC188 |
|---|---|
| Manufacturer | Sierra Wireless |
| Description | RF TXRX MODULE WIFI TRACE ANT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $16.373 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Utilized IC / Part: | BC188 |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | I²C, I²S, SPI, UART |
| Sensitivity: | -15dBm |
| RF Family/Standard: | WiFi |
| Protocol: | 802.11b/g/n |
| Power - Output: | 26dBm |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 62-SMD Module |
| Other Names: | 1495-1006-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Modulation: | - |
| Memory Size: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 2.4GHz |
| Data Rate: | 72.2Mbps |
| Current - Transmitting: | - |
| Current - Receiving: | - |
| Antenna Type: | Integrated, Trace |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BC188, use the request quote form to request BC188 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BC188.The price and lead time for BC188 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BC188.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
