BC118-1103394
Sierra Wireless
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BC118-1103394 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BC118-1103394 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BC118-1103394 |
|---|---|
| Manufacturer | Sierra Wireless |
| Description | RF TXRX MOD BLUETOOTH CHIP ANT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 800 pcs | 1600 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $6.253 | $5.822 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3.3 V ~ 4.7 V |
|---|---|
| Utilized IC / Part: | EM3587 |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | I²C, UART, USB |
| Sensitivity: | -92.5dBm |
| RF Family/Standard: | Bluetooth |
| Protocol: | Bluetooth v4.0 |
| Power - Output: | 7.5dBm |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Module |
| Other Names: | 1495-1003-2 BC118 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Modulation: | DPSK, DQPSK, GFSK |
| Memory Size: | 512MB EEPROM |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 2.4GHz |
| Data Rate: | 270kbps |
| Current - Transmitting: | 16mA |
| Current - Receiving: | 16mA |
| Antenna Type: | Integrated, Chip |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BC118-1103394, use the request quote form to request BC118-1103394 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BC118-1103394.The price and lead time for BC118-1103394 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BC118-1103394.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



