BBRF550S
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BBRF550S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BBRF550S
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 99V 550MA RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:99V
Type:Polymeric
Time to Trip:60s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.429" Dia x 0.142" T (10.90mm x 3.60mm)
Series:PolySwitch®
Resistance - Post Trip (R1) (Max):1.95 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):800 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:D06997-000
Operating Temperature:-
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.567" (14.40mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 99V 550mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):1.1A
Current - Max:20A
Current - Hold (Ih) (Max):550mA