BB-JC24S250-V
B+B SmartWorx, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BB-JC24S250-V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BB-JC24S250-V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BB-JC24S250-V |
|---|---|
| Manufacturer | B+B SmartWorx, Inc. |
| Description | 250A CLAMP ON CURRENT SENSOR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $66.29 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 0 V ~ 5 V |
|---|---|
| Series: | - |
| Sensor Type: | - |
| Sensitivity: | - |
| Response Time: | - |
| Polarization: | - |
| Package / Case: | Module |
| Output: | Ratiometric, 0 V ~ 5 V |
| Other Names: | JC24S250-V JC24S250-V-ND |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Linearity: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 50Hz ~ 60Hz |
| For Measuring: | DC |
| Detailed Description: | 250A CLAMP ON CURRENT SENSOR |
| Current - Sensing: | 250A |
| Accuracy: | ±2% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BB-JC24S250-V, use the request quote form to request BB-JC24S250-V pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BB-JC24S250-V.The price and lead time for BB-JC24S250-V depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BB-JC24S250-V.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

