BAS40LP-7B
Diodes Incorporated
BAS40LP-7B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BAS40LP-7B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BAS40LP-7B
Manufacturer Diodes Inc.
Description Diode Schottky 40V 800mA 2-Pin DFN T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 73616 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1V @ 40mA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40V
Supplier Device Package:X1-DFN1006-2
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):5ns
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1006 Metric)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 40V 200mA (DC) Surface Mount X1-DFN1006-2
Current - Reverse Leakage @ Vr:200nA @ 30V
Current - Average Rectified (Io):200mA (DC)
Capacitance @ Vr, F:2.3pF @ 0V, 1MHz