BACC63BV14F15S6
Buy BACC63BV14F15S6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BACC63BV14F15S6
Manufacturer Bel
Description CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:14-15
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Series:MIL-DTL-26500, BACC63
Packaging:Bulk
Other Names:CBACC63BV14F15S6
Orientation:6
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:15 (Power)
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Insert Material:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Features:-
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:15 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold
Current Rating:-
Contact Material:-
Contact Finish Thickness - Mating:50.0µin (1.27µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Color:-
Cable Opening:0.609" (15.47mm)