BACC63BV14F12P7
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BACC63BV14F12P7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BACC63BV14F12P7
Manufacturer Bel
Description CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:14-12
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Series:MIL-DTL-26500, BACC63
Packaging:Bulk
Other Names:CBACC63BV14F12P7
Orientation:7
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:12 (Power)
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Insert Material:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Features:-
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:12 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:-
Contact Material:-
Contact Finish Thickness - Mating:50.0µin (1.27µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Color:-
Cable Opening:0.609" (15.47mm)