BACC63BP20C28S9H
Buy BACC63BP20C28S9H with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BACC63BP20C28S9H
Manufacturer Bel
Description CONN PLG HSG FMALE 28POS INLINE
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Type:For Female Sockets
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:20-28
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium
Series:MIL-DTL-26500, BACC63
Packaging:Bulk
Other Names:CBACC63BP20C28S9H
Orientation:9
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:28 (Power)
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Insert Material:Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection:Environment Sealed
Includes:-
Housing Color:Silver
Features:Coupling Nut, Self Locking
Fastening Type:Threaded
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum, Cadmium
Coupling Nut Diameter:1.607" (40.82mm)