BACC45FS18-31S7
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BACC45FS18-31S7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BACC45FS18-31S7
Manufacturer Bel
Description CONN PLUG FMALE 31POS GOLD CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Unshielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:18-31
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Series:MIL-DTL-26500, BACC45
Packaging:Bulk
Other Names:CBACC45FS18-31S7
Orientation:7
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:31 (Power)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Insert Material:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Features:Coupling Nut
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:31 (Power) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold
Current Rating:-
Contact Material:-
Contact Finish Thickness - Mating:50.0µin (1.27µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Female Sockets
Color:-
Cable Opening:0.902" (22.91mm)