B81130C1104M
EPCOS
B81130C1104M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B81130C1104M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B81130C1104M
Manufacturer EPCOS
Description CAP FILM 0.1UF 20% 275VAC RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:275V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Series:B81130
Ratings:X2
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:495-1389
B81130C1104M000
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.1µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.1µF