B59960C0120A051
EPCOS
B59960C0120A051
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B59960C0120A051 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B59960C0120A051
Manufacturer EPCOS
Description PTC RESET FUSE 80V 250MA RADIAL
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:80V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.433" Dia x 0.138" T (11.00mm x 3.50mm)
Series:-
Resistance - 25°C (Typ):5.6 Ohms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:B59960C 120A 51
B59960C120A51
B59960C120A51-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 80V 250mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):500mA
Current - Max:4.3A
Current - Hold (Ih) (Max):250mA