B59945C0120A051
EPCOS
B59945C0120A051
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B59945C0120A051 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B59945C0120A051
Manufacturer EPCOS
Description PTC RESET FUSE 30V 1.3A RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.689" Dia x 0.138" T (17.50mm x 3.50mm)
Series:-
Resistance - 25°C (Typ):450 mOhms
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:B59945C 120A 51
B59945C120A51
B59945C120A51-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 30V 1.3A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):2.6A
Current - Max:8A
Current - Hold (Ih) (Max):1.3A