B59886C0120A070
EPCOS
B59886C0120A070
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B59886C0120A070 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B59886C0120A070
Manufacturer EPCOS
Description PTC RESET FUSE 550V 12MA RADIAL
Data sheet
Voltage - Max:550V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.256" Dia x 0.197" T (6.50mm x 5.00mm)
Series:-
Resistance - 25°C (Typ):1.5 kOhms
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:495-3894
B59886C 120A 70
B59886C0120A070-ND
B59886C120A70
B59886C120A70-ND
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 550V 12mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):24mA
Current - Max:100mA
Current - Hold (Ih) (Max):12mA