B59880C0160A070
EPCOS
B59880C0160A070
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B59880C0160A070 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B59880C0160A070
Manufacturer EPCOS
Description PTC RESET FUSE 160V 70MA RADIAL
Data sheet
Voltage - Max:160V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.256" Dia x 0.197" T (6.50mm x 5.00mm)
Series:-
Resistance - 25°C (Typ):70 Ohms
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:495-76391
B59880C 160A 70
B59880C0160A070-ND
B59880C160A70
B59880C160A70-ND
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 160V 70mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):140mA
Current - Max:400mA
Current - Hold (Ih) (Max):70mA